Skvostné i architektonicky – Textilní muzeum v Aši ukrývá jedinečnou sbírku tkaných rukavic. Foto: Manfred Jahreiß

Pohraniční město v proměnách času

Oblast Ašska byla osídlena v polovině 12. století za vlády dynastie Štaufů. Název Aš/Asch se ve starých listinách objevuje s různým pravopisem a odlišnýmivýznamy: jako Äsche/lipan (ryba) a Esche/jasan (strom), ale rovněž v podobě Asch/popel. Původ názvu tudíž není jednoznačný, oficiálně se však prosadila varianta s rybou lipan. Na městsképečetiz roku 1635 jsou vyobrazeni tři zkřížení lipani, symbolizujícíSvatou Trojici, cožodkazujena někdejší kostel Svaté Trojice v Aši,vybudovaný v roce 1622. Tři rybyse nacházejítakév městském erbu. V roce 1872 byla Aš povýšena na město a za rakousko-uherského mocnářství byla jedním z center textilního průmyslu. Prosperující textilní formy se v této pohraniční oblasti nacházejí dodnes.

Zvláštní tip: 100 let tkaných rukavic

Textilní muzeum, sídlící v jedné z vil postavených na přelomu 19. století, se pyšní nebývale obsáhlou sbírkou tkaných rukavic, které se vyráběly k různým účelům, většinou však jako vycházkové. Celkem se jedná o více než 20 000 jednotlivých kusů. Výstava přibližuje výrobu od začátku 20. století až po současnost a obsahuje množství vysoce zajímavých exemplářů. 

Kultura

Za návštěvu stojí Národopisné muzeum na Poštovním náměstí v centru města. K nejzajímavějším exponátům patří: tkalcovské stavy, staré modely města a socha Krista z roku 1526, podobná sochám vystaveným v Galerii výtvarného umění v Chebu. 

Akce – u nás i za humny

Oblíbenými turistickými cíli v ašském okolí jsou kopec Háj a Bismarckova rozhledna, vybudovaná na jeho vrcholu. Ve spolupráci se sousední německou obcí se zde každoročně pořádá Městská slavnost, pokaždé s jiným mottem a podporovaná z prostředků EU. Třetí sobotu v srpnu.

Selb a Aš tvoří od roku 2017 společné centrum, Evropské město Aš/Selb.

Umělecký projekt „My2 Selb+Aš“ spojuje sesterská města Selb a Aš prostřednictvím šesti uměleckých skulptur a čtyř fasád.