Marktredwitzské klenoty. Pohled z věže městského farního kostela sv. Bartoloměje (vpředu historická radnice, za ní kostel sv. Terezie). Foto: Johannes Kottjé

Marktredwitz Hospodářské centrum s chebskou historií

Už zakládací listina města Cheb z roku 1061 zmiňuje vyžďářené území v blízkosti Marktredwitzu a cesty Cheb–Norimberk. Město s trhem (německy Markt) pojmenované po rodině „Redwitzů“ bylo od roku 1340 celých 475 let politicky svázané s Chebem. Teprve v roce 1816 připadl Redwitz Bavorsku, Rakousko na oplátku získalo město Vils v Tyrolsku. Rakousko-český vliv se v Marktredwitzu projevuje i v architektuře, např. na kostele sv. Terezie. O památku na Chebsko kromě toho pečuje muzeum a další instituce.

Marktredwitz se v průběhu industrializace stal hospodářským uzlem Smrčin. Tento význam si město uchovalo dodnes. Zrcadlí se to i v maloobchodě. Marktredwitz je dnes považovaný na nákupní centrum Smrčin, jezdí se sem nakupovat až z České republiky. 

Zvláštní tip: Muzeum Chebska

Moderní Muzeum Chebska zve návštěvníky na cestu časem do dějin tohoto regionu.Při prohlídce se používají smartphony a tablety, které slouží jako „stroje času“.Fantazii podněcují poutavé krátké filmy a dokumenty: lev z jedné karlovarské kašny vypráví o vřídelních kamenech, prostřednictvím GPS navigace se opět probouzejí k životu dvě zaniklé vesnice Chebska. Součástí stálé expozice jsou kroje, porcelán, sklenice, předměty lidové pobožnosti, hudební nástroje, historický krajinný betlém a spousta dalších zajímavostí. Specializované výstavy se věnují tématům, jako jsou chebské hrázděné domy, kabinet s intarziemi, lázeňský život v českém lázeňském trojúhelníku či „Goethe v Marktredwitzu“. 

Umění a kultura

Z počátku 19. století pocházejí jedinečné marktredwitzské betlémové figurky z jemné hrnčířské hlíny. Tradiční výstavy betlémů opět ožily po roce 1989 díky spolupráci „Marktredwitzských přátel betlémů“ a konají se každý rok. Cesta betlémů zahrnuje přes 20 zastavení – kostely a veřejná místa, především ale soukromé domy betlemářů, kteří ochotně otevírají dveře návštěvníkům. Termín: mezi 26. 12. a 8. 1. Na úvod Cesty betlémů doporučujeme navštívit turistické informační středisko v centru města (Markt 29).

Světnička hlásného v kostele sv. Bartoloměje: Při prohlídce s průvodcem se návštěvníci seznámí se zajímavostmi starého města a pozoruhodnými detaily moderního Marktredwitzu. Nakonec se podívají do světničky hlásného, z níž se otevírá rozhled na město. Kontakt přes turistické informační středisko.

zámku Brand, který leží mimo město,se kdysi nacházel pivovar a dočasně i výzkumná laboratoř fyzika a laureáta Nobelovy ceny Otto Hahna. Spolek „Markgraefliches Collegium Historiae“ dnes pravidelně organizuje prohlídky, koncerty a slavnosti.

Akce

Staroměstská slavnost: hlavní lákadlo v kalendáři akcí. S tanečními a sportovními představeními, DJi a živými kapelami a pestrou kulinářskou nabídkou. Zpravidla třetí víkend v červenci.

Kultovní akce pro vyznavače hardrocku: Sticky Fingers Festival láká za město na mýtinu nedaleko Brandu. Nocleh nabízí mj. kemp v bezprostřední blízkosti. První víkend v srpnu.

Dlouhá noc: nákupní akce s obchody otevřenými až do půlnoci a bohatým rámcovým programem. Zpravidla poslední víkend bavorských letních prázdnin.

Napříč hranicemi

Marktredwitz udržuje přátelské vztahy s městem Cheb.

Marktredwitz je coby sídlo spolku EUREGIO EGRENSIS Arbeitsgemeinschaft Bayern e.V. centrem přeshraniční spolupráce západních Čech (Chebsko), jižního Saska, Durynska a severovýchodního Bavorska. 

Za účelem podpory mezinárodního obchodu, zejména s Českou republikou, vzniklo v Marktredwitzu zařízení Ost-West-Kompetenzzentrum. Firmy, které jsou zde zastoupené, nabízejí služby ve své vlasti i za hranicemi.

V roce 2006 probíhala v Marktredwitzu celé léto „Krajinná výstava bez hranic Cheb/Marktredwitz“. Lužní park neboli Auenpark, který vznikl v blízkosti města na místě někdejšího průmyslového areálu, je od té doby místem odpočinku, skýtajícím jezírko, několik vodních hřišť a rozhlednu. Parkoviště je k dispozici na Dörflaser Platz.