(Kopie 1)

Nové kolonády v lázeňském parku vznikly roku 1889 ve stylu karlovarských dřevěných kolonád. Foto: Florian Fraaß

Bad Berneck Lázně pro romantiky

Jako z pohádky: Bad Berneck je obklopený sedmero kopci, městem protéká sedmero řek a v okolí je sedmero hradních zřícenin. Z rozhodnutí šlechtického rodu Walpotů (odvozeno od „Gewaltboten“, nositelé státní moci) vznikl na vymýceném území nejprve šlechtický hrad Starý Berneck (rané 11. stol.). Za velký počet hradů, které zde následně vyrostly, vděčí město své strategické poloze na významné říšské cestě „via imperii“. 

Bad Berneck zpustošily mnohé požáry, ale vzestupu přesto nezabránily. Čestný občas Wilhelm Rother zde v polovině 19. století prostřednictvím své nadace podnítil vznik lázní. Jeho sen se splnil o jednu až dvě generace později se zavedením Kneippovy léčebné kúry. Roku 1950 bylo město povýšeno na „Kneippovy léčebné lázně“ a od té doby se jmenuje Bad Berneck. I když to dnes vypadá, že lázně už mají svou největší slávu za sebou, uchoval si Bad Berneck zcela osobitý šarm. To platí také pro zemědělsky atraktivní okolí, které lze objevovat z cca 11 km dlouhé okružní turistické cesty „Thiesenring“. Tato cesta skýtá překvapivou kulturní a přírodní pestrost. Východiskem je velké parkoviště Anger. Díky bezpočtu spojovacích cest lze vždy udělat odbočku směrem k městu. Není divu, že zdejší prostředí milovali romantikové nadšení přírodou jako Jean Paul, Ludwig Tieck a Wilhelm Heinrich Wackenroder.

Zvláštní tip: QR tour

QR-tour je nový způsob městských zážitků. Návštěvník se toulá po stopách mimořádných míst a lidí a zjišťuje jejich příběhy: ať už se jedná o hradní zříceniny, bývalé nádraží, hvězdného dirigenta Herberta von Karajana, íránské zápasnické družstvo, zlaté doly… Obsah není zobrazený klasicky jako v průvodci, ale v aplikaci, která ke každému místu – 25 v Bad Bernecku a 5 v Goldkronachu – nabízí videa, audionahrávky a texty. Jedná se o aplikaci výhradně pro tablety, dostupná je v němčině a angličtině. Hodí se pro všechny věkové skupiny, je zdarma a po stažení funguje i offline. Pokud žádný tablet nevlastníte, nezoufejte: je možné si ho vypůjčit v turistickém informačním středisku (Marktplatz 21). 

Umění a kultura

Lázeňské prostory uchvátí návštěvníky zejména v létě, a to díky nádherně barevným květinám. Působivými příklady lázeňské architektury jsou malé knajpovací zařízení, dvě historické kolonády a maličký kiosk z přelomu století.

V Goldkronachu, kde kdysi bádal Alexander von Humboldt, jsou návštěvníkům přístupné dva doly: zaprvé Schmutzlerzeche, zlatonosná křemenná žíla (vhodné i pro děti mladší 8 let), zadruhé štola Mittlerer Name Gottes, která vede hluboko doGoldbergu. 

Cesta do dějin stavby hradů: pevnosti z doby od raného středověku až do počátku stavby zámků v pozdním středověku, nacházející se na romantických vyvýšeninách kolem údolí Ölschnitztal, lze obejít pěšky za jediný den. Celkem šest pevností, od valového hradu „Hohe Warte“ až po pozdně středověký „Hohenberneck“, jsou propojené stinnými údolními cestami a kouzelnými, úzkými horskými pěšinami. 

Akce

Každý rok od ledna zvou gastronomové v Bad Bernecku na tradiční Preclíkové týdny. Po několik týdnu se podávají mimořádné speciality. Poznávacím znamením podniků, které se akce účastní, je preclík v okně.

V kulisách hned tří historických hradních zřícenin se koná Slavnost hradů, kde je možné nasát středověkou atmosféru. Na dvoudenní slavnost se sjíždějí skupiny s táborovými stany zblízka i zdaleka. Vrcholem je herecké ztvárnění „útoku na Hohenberneck“, jež má připomínat skutečnou historickou událost. Také pro děti je zde bohatá nabídka, např. házení sekerou či střelba z luku. Každý lichý rok v květnu, víkend po Nanebevzetí Panny Marie. 

Letní parková slavnost v nádherném prostředí lázeňského parku nabízí živou hudbu (v sobotu), zahradní umělecký trh a ulici dětských her (v neděli). Lázeňský park, An der Ölschnitz 5. Druhý víkend v srpnu.