Návštěvu Rehau by neměl vynechat žádný milovník klasické moderny. Nachází se zde Dům umění, který nechal postavit „otec“ konkrétní poezie, prof. Eugen Gomringer. Foto: Manfred Jahreiß

Rehau Modelové město se světovým uměním

Jméno Rehau souvisí se slovanským označením pro vykácený les, „rezawe“.První písemná zmínka o obci „Resawe“ pochází z roku 1246.Po požáru roku 1817 z města zůstalo jen velmi málo.Přesto je Rehau v Bavorsku jedinečné.Poté co město vyhořelo, byl jeho půdorys navržen tak, aby se z něj stalo plně klasicistní město.Tím se Rehau mělo stát příkladem pro všechna další klasicistní města, která musela být znovu vystavěna po podobných katastrofách.Občané však tento model za svůj nepřijali, a tak si z Rehau žádné další město příklad nevzalo.

Na Staré radnici je místnost věnovaná požáru města, kde jsou ke zhlédnutí dva modely znázorňující obrovské rozdíly mezi městem před rokem 1817 a novou podobou z roku 1818.

Zvláštní tip:Dům umění Rehau

Prof. Eugen Gomringer, otec zakladatel konkrétní poezie a někdejší zmocněnec pro umění u firmy Rosenthal, přinesl do Rehau světové umění. Dům umění Rehau představuje obrazy a plastiky od mistrů konkrétního umění, jako jsou např. Max Bill, Victor Vasarely a Otto Herbert Hajek.

Umění a kultura

Na podpoře kultury má velké zásluhy místní podnik REHAU, který provozuje REHAU ART. Muzejní oddělení a umělecká hala poskytují prostor pro výstavy, koncerty, kabarety a mnoho dalšího.

Nedaleko Rehau se nachází farní kostel Pilgramsreuth (otevřen květen–říjen10–18 h). Před kostelem je k vidění pomník brambor, vzpomínka na sedláka Hanse Roglera, který roku 1647 poprvé pěstoval na německých polích brambory.

Akce

Každý rok se střídavě konají buď Slavnosti vlasti a luk, nebo Městské slavnosti. Skutečné divácké atrakce s bohatou nabídkou.První víkend v červenci.

Za vánočními požitky se lze vypravit na Perníkový trh. Jsou zde k dostání také další řemeslné výrobky související s perníkem – perníkové likéry, perníkové klobásy či perníkové svařené víno.První adventní víkend, Maxplatz.

Napříč hranicemi

Roku 2001 se města Aš, Oelsnitz ve Vogtlandu a Rehau domluvila na trilaterálním partnerství a jsou v intenzivním kontaktu. V roce 2002 vzniklo sdružení „Přátelé v srdci Evropy“, které organizuje pravidelná setkávání a skvělé společné akce. Dnes už k němu patří 17 měst, popř. obcí: Aš, Hazlov, Hranice, Krásná, Plesná, Podhradí, Skalná (Česká republika), Adorf, Bad Brambach, Bad Elster, Eichigt, Oelsnitz, Triebel (Sasko), Rehau, Selb, Schönwald a Regnitzlosau (Bavorsko).