Místo požitků uprostřed Smrčin. Foto: Kur- & Tourist Info Weißenstadt

Weißenstadt Načerpat sílu u jezera

Vše začalo pár kameny, přesněji řečeno „nabílenými kameny“ prvního městského kostela. Od nich je odvozené jméno Weißenkirchen (weiß = bílý, Kirche = kostel), z nějž se za vlády Hohenzollernů v roce 1348 stal Weißenstadt. Dnešnímu kostelu sv. Jakuba na náměstí se dodnes přezdívá „Bílý kostel“. Roku 1825 byl po požáru opět zrekonstruován. Na místě tohoto evangelického kostela, zbudovaného v období reformace, se původně nacházela katolická dvojitá kaple, ze které se však nic nedochovalo. Víme ale, že na to, o jak malou obec se jednalo, byly kaple bohatě zdobené.

Weißenstadt vděčil za svůj blahobyt těžbě cínu v okolí. Od 16. do 18. století se ve městě těžil také křišťál, mj. na stavbu Nového zámku v Bayreuthu. Na úspšné zpracovávání kamene navázal v polovině 19. stoletíErhard Ackermanntěžbou žuly ve Smrčinách.Dodal kameny a konstrukci pro „Nakloněnou rovinu“ u Neuenmarkt-Wirsbergu a pilíře Haly osvobození v Kelheimu a Mlýnské kolonády v Karlových Varech. Na jeho práci navázala Grasyma AG, která se stala největším kamenickým podnikem v Německu. Ve druhé polovině 20. století ale význam tohoto řemesla klesl.Kdo zavítá do Weißenstadtu, narazí na stopy hornictví velmi často. K turistickým lákadlům patří vynikající muzea, moderní lázně a idylická poloha na břehu Weißenstadtského jezera.  

Zvláštní tip: současné umění a poezie žita

Ve svém „Malém muzeu“ soustředí dr. Laura Krainz-Leupoldtová, jednatelka pekárenské společnosti PEMA Vollkorn-Spezialitäten Heinrich Leupoldt KG, ve Weißenstadtu umění světové úrovně. Měnící se výstavy se soustředí na předměty současného umění, zejména na umění kinetické.Kousek odtud, jen co by kamenem dohodil, se nachází „ROGG-IN“, pedagogicko-poetické informační centrum pro kulturu žita, které se tomuto druhu obilí typickému pro Smrčiny věnuje jak po stránce filozofické, tak smyslové. Jak umění, tak žito mají překvapivě společné vlastnosti: klid, čistotu, sílu.

Umění a kultura

Na pozemku někdejšího podniku Grasyma, respektive žulového závodu Erharda Ackermanna se nachází Lázeňský park Weißenstadt. V ruinách továrny Grasyma AG sídlí pozoruhodné Geoparkové infocentrum „Žula ve Smrčinách“. V bezprostředním sousedství lze najít Informační stodolu Přírodního parku Smrčiny s informacemi o přírodní rozmanitosti a vodách Smrčin.

Weißenstadtské podzemí: Pod městem se nalézá systém nespočetných skladišť a sklepů. Kerstin Olga Hirschmannová, pracovnice turistické informační kanceláře, nabízí poutavé Prohlídky po městě a sklepích (přes den a po večerech). Prohlídky končívají v jejím vlastním domě, pod nímž se nachází sklepení s řadou tajemství… Termín: zpravidla poslední pátek v měsíci (jen po předchozím přihlášení) nebo podle individuální domluvy.

Návštěvnická štola Werra byla prvním uranovým dolem v Západním Německu. Návštěva je možná pouze v rámci organizované prohlídky, přihlásit se lze přes turistickou informační kancelář Weißenstadt. Pro pěší turisty: ke štole vede přímo od Lázeňského parku Weißenstadt zážitková cesta GEO s 21 tabulemi a 17 zastaveními o celkové délce 7 km.

Gerald Kastl provozuje ve svém rodinném domě Muzeum drogerií s obskurními dobovými dokumenty starými přes 200 let.

Akce

Lázeňský park se pravidelně stává dějištěm různých akcí: vánočních trhů (tři dny v období adventu), velikonočního trhu uměleckých řemesel (v neděli dva týdny před Velikonoční nedělí), velké akce lázeňského parku „Kouzlo jezera“ (poslední neděli v červnu) a pověstného festivalu „Rock the Ruins“ (poslední sobotu v srpnu).

Během Festival u PEMAKULTUR mají návštěvníci po dobu přibližně dvou týdnů možnost zažít na různých místech a ve vysoce kvalitním provedení klasickou a novou hudbu, lidový a moderní tanec, literaturu a výtvarné umění, tradice a technologie.Mnoho vystoupení se koná pod širým nebem. Od prvního srpnového víkendu.