Praktické rady na cesty

Značení pro turisty a cyklisty

Turistické trasy a cyklostezky jsou na obou stranách hranice dobře značené. Přesto uveďme pár bližších informací: turistická infrastruktura (cyklostezky, turistické trasy, restaurace, noclehy, servisy apod.) je ve Smrčinách hustší než v Karlovarském kraji. Jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty se na bavorské straně nabízí spousta různých značení, převážně bílé tabulky, ale na různých tematických trasách najdeme i tabulky červené, modré a zelené. Všechny mají společné to, že poskytují snadno srozumitelné informace a nepotřebují žádné další vysvětlení. 

V České republice je značení méně rozmanité, systém zato působí přehledněji. U cyklostezek je značení doslova příkladné. V roce 1990 byly po celé zemi rozmístěny žluté cedule pro cyklisty, které často uvádějí dva číselné údaje. Ve čtverci stojí číslo cyklostezky. Jednomístní čísla označují mezinárodní dálkové cyklostezky (např. „2“ značí Cyklostezku Ohře), dvoumístná čísla nadregionální dálkové cyklostezky, třímístná a čtyřmístná čísla cyklostezkymístního významu. U obcí následuje údaj v km. Na některých cedulích nejsou uvedený jen směr, popř. číslo cyklostezky, ale také její průběh (se značkami pro klikaté cesty, úvratě, přejezdy). 

Trasy a navigace

Všechny články, místa a zajímavé tipy z publikace „U nás a za plotem“ najdete včetně vyznačení v Mapách Google také na internetové stránce www.boehmen-franken.de.

Pro výběr tras a navigace, ale také ohledně dalších témat dále doporučujeme internetové stránky Tourismuszentrale Fichtelgebirge (Turistická centrála Smrčiny), rubriku Wandern/Radfahren (Pěší turistika / cyklistika). Stránky jsou dostupné v německé, české a anglické variantě (částečně ještě s poněkud krkolomným překladem přes překladač Google). 

Živý kraj,turistický portál Karlovarského kraje, obsahuje mnoho užitečných tipů a informací pro cestovatele, a to v českém, německém a anglickém jazyce (www.zivykraj.cz). Naplánovat trasu a vytisknout si ji můžete přes www.mapy.cz, český protějšek Google Maps (ale lepší než Google). Jsou zde vyznačené i cyklostezky a turistické trasy.

Další výletní cíle z pohraničí v srdci Evropy najdete na portále Uprostřed Evropy, www.uprostred-evropy.eu

Silniční doprava

Kdo cestuje po České republice autem, musí mít vždy rozsvícená potkávací světla, a to i když svítí slunce. Za volantem platí v České republice striktní zákaz alkoholu (v České republice 0 ‰, v Německu je povolená hranice 0,5 ‰).

Osobní vozidla

Využívání českých dálnic je zpravidla zpoplatněné, avšak ne na všech úsecích. Na dálnici A6 je zdarma úsek mezi Chebem, Františkovými Lázněmia výjezdem na Mariánské Lázně. Jinak platí povinnost dálniční známky. Za 10 dní zaplatíte 310 Kč, za 1 měsíc 440 Kč, za 1 rok 1500 Kč. Dálniční známky jsou k dostání na čerpacích stanicích. Co se týče tankování, bezolovnatý benzin se v České republice nazývá „Natural“, naftě se někdy říká „Diesel“.

Zámky a muzea

Pokud si někdo chce udělat zastávku v muzeu nebo na zámku, neměl by si k tomu zvolit pondělí. V Německu, především ale v České republice se v tento den ocitnete před zavřenými dveřmi.

EgroNet – pro pohodlné cestování přes hranice

Jízdenka EgroNet opravňuje k libovolnému počtu jízd přes hranice na území Bavorska, Čech a Saska. Neplatí jen pro vlaky, ale také pro autobusy a městskou dopravu. Dopravní prostředky jsou i na české straně kvalitně vybavené. Lístek pro 1 osobu stojí 200 Kč, pro 5 osob 600 Kč. Děti ve věku do 5 let jezdí bezplatně. Jedno jízdní kolo na osobu je zdarma! Pro ty, kteří mají chuť objevovat region, je EgroNet atraktivní alternativou k autu. 

Kdo přijíždí vlakem ze západních Horních Frank, které nepatří do oblasti Euregio, může využít jízdenku Bayern-Böhmen-Ticket za 28 eur (za každého dalšího spolujezdce 6,60 eura).