Foto: Stadt Schwarzenbach

Schwarzenbach a.d. Saale Výlet do Kačerova

Schwarzenbach an der Saale, který za své jméno vděčí tmavému zbarvení řeky Saale, byl založen v 11. nebo 12. století. Markrabě Christian braniborsko-bayreuthský obec v 16. století povýšil na trh. Roku 1844 došlo k založení města. Důležitými průmyslovými odvětvími pro rozvoj města byly barvířství, koželužství, žulový a porcelánový průmysl. Dnes k procházce Schwarzenbachem láká mix historických domů, zelených ploch a turistických stezek u řeky. Město má co nabídnout i po stránce umělecké a kulturní.

Zvláštní tip: na návštěvě v Kačerově 

Ve Schwarzenbachu žila po dobu 50 let vynikající překladatelka světoznámých disneyovských komiksů dr. Erika Fuchsová (1906–2005). Jako šéfredaktorka časopisu Micky-Maus-Magazin utvářela díky svým slovním inovacím, jazykovým hříčkám a vkládání klasických citátů moderní, německou formu komiksového jazyka. „Dům Eriky Fuchsové | Muzeum komiksu a jazykového umění“, otevřený roku 2015, skládá poctu jejímu životu a představuje její práce v kontextu veškeré komiksové tvorby – s komiksy vysokými až ke stropu, originálními předměty a interaktivními úseky. Děti se můžou vyřádit v Kačerově a i dospělí tu mají možnost popustit uzdu fantazii. Muzeum pro celou rodinu! 

Umění a kultura

Ročně šest různých výstav regionálních i nadregionálních umělců pořádá Umělecká galerie na Staré radnici (každou neděli mezi 14 a 16 h).

Po celém městě jsou rozmístěné cca metr vysoké sochy ryb, různě tematicky malované. Společně představují Schwarzenbašskou záplavu ryb – ryba je erbovním zvířetem města. Mezi ně se však vmísila komiksová postavička Cornelius Coot, zakladatel Kačerova…

Akce

Hallersteinský festival řemesel: atraktivní trh bez komerčního haraburdí. Každý lichý rok, třetí neděle v srpnu.

Působivou atmosféru má Staroměstský festival. Každý sudý rok, poslední víkend v srpnu.