Prastarý požitek

Z letitých pivovarů dýchá historie. Na této dvojstraně si představíme budovy, které mají charakter muzea a jejichž historické místnosti jsou přístupné návštěvníkům v rámci prohlídek. Vyznavači piva se zde můžou dozvědět spoustu informací o pivovarském řemesle kdysi a dnes a objevovat různé speciality.

 

Muzeum na dotek – Maiselův zážitkový pivní svět 

V ulici Kulmbacher Straße v historických prostorách bayreuthského pivovaru Maisel, založeného roku 1887, vzniklo „Muzeum na dotek“ o velikost 4500 metrů čtverečních:  Maiselův zážitkový pivní svět(na fotografii: přebudovaná stará stáčírna). Vypadá to, jako by se tu zastavil čas, téměř jako by si sládci a bednáři právě odskočili na polední přestávku. Poté co si návštěvníci vychutnají láskyplné líčení dějin a pivovarnické exponáty, se rádi ještě zastaví v nedalekém „Liebesbier“.

 

Pivovar Drossenfelder Bräuwerck / Neudrossenfeld – Ze starého nové

Jak vypadá typická hornofranská vesnice? U malebné říčky klape mlýn, nad ním se tyčí romantické seskupení hrázděných domků, kostelíka a zámku a na dohled stojí pivovar lákající na svérázná piva, s pivní zahrádkou ve stínu prastaré lípy. Že nic takového neexistuje? Ale ano: v Neudrossenfeldu na Červeném Mohanu. Pivovar, který vábí místní i turisty, nese název Drossenfelder Bräuwerck. Tato akciová společnost byla coby nástupce typických franských komunálních pivovarů založena teprve v roce 2014, ale ve skutečnosti Bräuwerck se svými svéráznými nefiltrovanými pivy pokračuje jen v pivovarské tradici započaté roku 1473. Jestli už tam majestátní lípa na konci pivní zahrady tehdy stála, se návštěvník může dozvědět v přilehlém Muzeu lip. 

 

Zámecký pivovar Chyše  – Tekutá romantika

Zámek Chyše patří se svou architekturou v duchu anglické gotiky k nejromantičtějším místům v Čechách, o což se postaral hrabě Prokop III. Lažanský z Bukové s přestavbami v 19. století. Roku 1996 byly zámek a hospodářská budova od rodiny lažanských odkoupeny zpět a roku 2006 se znovu otevřel i zámecký pivovar. Od té doby si návštěvníci můžou vychutnat piva Zameckého pivovaru Chyše v malebné pivní zahradě s výhledem na zámek. Doporučení si vedle světlého a jemného Prokopa s plnou chutí zaslouží také tmavý Prokop se směsí vůní čokolády a moky snoubící se s nádechem žateckého chmele.

 

Pivovar Kynšperk / Kynšperk nad Ohří – Kde zajíci milují pivo

Frankové by si v Kynšperku nad Ohří mohli připadat téměř jako doma. Koneckonců to byl franský ministerský rod von Künsbergů, kdo ve středověku dlouhou dobu psal dějiny tohoto města. Pivovar zažil rozkvět v 19. a 20. století za průmyslnické rodiny Haas von Hasenfelsů. Piva pivovaru Kynšperk se v logu dodnes pyšní jejich erbovním zvířetem – zajícem. V roce 2011 byl pivovar. Piva, která se na místě čepují, jsou všechna nefiltrovaná a nepasterizovaná. A to chutná nejen Kynšperským, ale také mnoha turistům, cyklistům a vodákům, kteří projíždějí místní cyklostezkou podél pivovaru nebo splavují Ohři.

 

Svatý Florian / Loket  – Ó, můj svatý Floriáne

Na tradici se v Lokti klade velký důraz – a má to svůj důvod. Už v raném 14. století udělil městu král Jan Lucemburský právo várečné. Kdo chce dnes utišit svou žízeň po pivu, měl by zamířit do pivovaru Svatý Florian. Od roku 2006 se v někdejším pivovaru Loket opět vaří pivo podle prastaré tradice, o tom svědčí i jméno pivovaru: svatý Florián je totiž nejen patronem hasičů, ale také ochráncem sládků. A kdo by se chtěl dozvědět něco o dějinách pivovarnictví, může u Svatého Floriana v Lokti navštívit pivovarnické muzeum.

 

 

Rodinný pivovar Chodovar / Chodová Planá  – Koupelové pivo a pivní wellness

Že sklenice piva v pravý čas dokáže uvolnit, je každému milovníkovi piva jasné. V rodinném pivovaru Chodovar však pozitivní vliv domácího zlatavého moku dokážou využít i zcela jinak: ve vlastních pivních lázních nabízejí návštěvníkům odpočinek pro tělo i duši, možnost nechat se rozmazlovat originální pivní koupelí sestávající z optimálně vyhřáté minerální vody a speciálního, tmavého koupelového piva. Dále se zájemce může ponořit do relaxační chmelové lázně a dopřát si příjemnou masáž. V žádném případě by však neměl opomenout ani „vnitřní použití“ piv Chodovar. Piva jako Zámecké černé, opakovaně vyznamenané oceněním European Beer Star, s nahořklou karamelovou a čokoládovou vůní a jemným chmelem si nejlépe vychutnáte přímo v pivovarské restauraci v 800 let starých sklepech ve skále pod pivovarem.